Czy nowy wskaźnik WIRON obniży raty kredytów hipotecznych ?
Jeżeli tak, to kiedy to nastąpi ?
WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight (wcześniej WIRD), ma stać się jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. To zamiennik WIBOR-u, który za cel ma obniżyć wysokie zobowiązania wielu kredytobiorców.
27 września, Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała Mapę Drogową, która pokazuje proces zastąpienia WIBORu przez wskaźnik WIRON. Z uwagi na fakt, że na reformę wskaźników referencyjnych składa się bardzo wiele wzajemnie powiązanych elementów, proces ten będzie rozłożony w czasie. Przy efektywnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, reforma wskaźników referencyjnych w Polsce zostanie zrealizowana w całości do końca 2024 roku, przy czym wdrożenie przez uczestników rynku nowej oferty produktów finansowych stosujących indeks WIRON planowane jest na lata 2023 i 2024. WIBOR przestanie być wyliczany dopiero w 2025 roku.
- Od grudnia 2022 roku uczestnicy rynku będą mogli stosować indeks WIRON w nowych kredytach,
- W 2023 roku banki mogą wprowadzać do oferty kredyty z indeksem WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR,
- W 2024 roku W ofercie banków dla nowych umów ma pojawić się już tylko WIRON, w tym przede wszystkim dla konsumentów oraz jednoosobowych działalności gospodarczych.
- W 2025 roku zakłada się gotowość do zaprzestania kalkulacji WIBOR dla nowych i starych umów. Po wejściu w życie rozporządzenia MF, instytucje finansowe dokonują konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR, z uwzględnieniem zasad określonych w rozporządzeniu.
Teoria teorią, a jak to wygląda w praktyce ?
Z pierwszych informacji wynika, że proces konwersji dla już istniejących kredytów hipotecznych lub gotówkowych odbędzie się dopiero w 2025 roku. Oznacza to mniej więcej tyle, że obecne kredyty na oprocentowaniu zmiennym będą się borykać z Wibor-em do końca 2024 roku, czyli jeszcze przez kolejne 2 lat.
A jak WIRON wpłynie na nowe kredyty od stycznia 2023 i o ile obniży ratę dla nowych kredytów?
Załóżmy kredyt na 400 tysięcy z 30 letnim okresem kredytowania.
- Aktualnie WIBOR 6M = 7,5% do tego doliczam marże na poziomie 1,67% co daje nam łączne oprocentowanie na poziomie 9,17%
Rata dla kredytu opartego na Wibor6M to 3267,54 zł
- Aktualnie WIRON 6M = 6,07% do tego również doliczam marże na poziomie 1,67% co daje nam łączne oprocentowanie na poziomie 7,74%
Rata dla kredytu opartego na nowym wskaźniku Wiron 6M to 2862,89 zł
Różnica w wysokości raty to 404,65 zł na korzyść Wiron 6M !!!
Niższe oprocentowanie ma również spory wpływ /około 10%/ na zwiększenie zdolności kredytowej, która też aktualnie daje w kość osobom poszukującym nieruchomości na kredyt.
Subiektywnym będzie odpowiedź czy ta różnica spowoduje większą ilość aplikacji kredytowych i hurra optymizm na rynku nieruchomości, ale jedno jest niemal pewne. Podobno najgorsze za nami. Tym optymistycznym stwierdzeniem wypatrujemy zmian już tylko na lepsze.!!!!
Oczywiście zapraszam do kontaktu i do wspólnej analizy co zrobić, żeby było taniej :) :)