Dzisiejszy wpis poświęcony będzie kredytowi na budowę domu. Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę na obrzeża miasta lub poza jego obręb. Własny dom daje większą ochronę prywatności oraz możliwość życia w ciszy i spokoju, o którą dość trudno w budynkach wielorodzinnych. Oczywiście można kupić gotowy dom na rynku wtórnym lub od dewelopera, ale często wiąże się to z większymi kosztami niż w przypadku budowy. Poza tym, wybudowanie własnego lokum pozwala na zaaranżowanie go w 100% zgodnie ze swoimi preferencjami, co w przypadku budynku zakupionego na rynku wtórnym lub pierwotnym może okazać się trudne do zrealizowania. Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie działki i budowie domu? Czy dokumentacja znacznie różni się od tej potrzebnej przy kredytowaniu nabycia mieszkania? Jak wygląda kosztorys prac budowlanych? Czy wypłata środków przez bank jest jednorazowa? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w moim dzisiejszym wpisie
Na co zwrócić uwagę przy nabyciu
działki by uniknąć problemów przy kredytowaniu?
Przede wszystkim należy sprawdzić stan prawny nieruchomości. W tym celu analizujemy księgę wieczystą, do której dostęp można uzyskać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Szczególną uwagę zwracamy na Dział III, gdzie ujawniane są roszczenia względem osób trzecich oraz Dział IV, w którym może znajdować się hipoteka. Oczywiście notariusz ma obowiązek poinformować nabywców o wszelkich zagrożeniach wynikających z zakupu nieruchomości, warto jednak przed umówieniem aktu notarialnego samemu sprawdzić czy wszystko jest ok. Pamiętajmy, że nie wszystkie wady prawne można łatwo usunąć; istnieją takie, które sprawiają, że działka nie może być zabezpieczeniem kredytu hipotecznego.
Gdy mamy do czynienia z nieruchomością obciążoną hipoteką jak najbardziej możemy dokonać zakupu. Sprzedający ma wtedy obowiązek przedstawić dokument z banku potwierdzający saldo zadłużenia. Jeżeli jest ono niższe niż cena transakcyjna to obciążenie zostanie spłacone z pieniędzy przeznaczonych przez nas na transakcję.
Częstych problemów nastręcza również
problem własności nieruchomości w przypadku małżeństw. Zdarza się, że
małżeństwo stara się o kredyt hipoteczny na budowę domu na działce, której
właścicielem jest tylko jeden z małżonków, pomimo wspólności majątkowej. Jak to
możliwe? Dzieje się tak, gdy działka została nabyta przed zawarciem małżeństwa,
w sytuacji darowizny oraz w przypadku nabycia działki przez małżonka za środki
pochodzące z majątku osobistego, który nie jest objęty wspólnością. Wbrew
pozorom sytuacja ta zdarza się dość często. Jakie ma to znaczenie? Należy
pamiętać, że zgodnie z polskim prawem własność
budynku jest związana z gruntem, co oznacza, że jeden małżonek będzie w tej
sytuacji właścicielem domu i działki oraz kredytobiorcą, a drugi jedynie
kredytobiorcą... Warto więc w takiej sytuacji dopisać do KW bliską nam osobę.
Kupując działkę należy również
zwrócić uwagę na jej status. Jeżeli gmina objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego sprawdzamy czy
grunt ma przeznaczenie budowlane. Jeżeli nie, warto zapytać czy możliwe jest
wydanie warunków zabudowy. Pamiętajmy, że część działek rolnych można odrolnić
i przekształcić w działki budowlane. Takie grunty często są tańsze, ale ich
zakup wiąże się z koniecznością przejścia procedury administracyjnej, która
zmieni ich status, a często również z długim czasem oczekiwania na decyzje
odpowiednich organów. Aktualnie charakter działki i jej wielkość
ma bardzo duże znaczenie jeżeli chcemy później wybudować na niej dom z kredytu hipotecznego. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu działki rolnej powyżej 30 arów będziemy mieć bardzo duży problem w możliwości otrzymania kredytu na budowę domu. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i tutaj też takie znajdziemy.
W kolejnym wpisie dowiecie się Państwo jakie dokumenty należy przygotować, żeby bez zbędnego stresu i w krótkim czasie otrzymać kredyt na budowę domu.
CDN :)