Lekcja 3 Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając kredyt hipoteczny dla siebie ?

AKADEMIA KREDYTOWA

dodano 07.03.2019   |   
Lekcja 3 Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając kredyt hipoteczny dla siebie ?

Dzisiejszy post to kolejna dawka praktycznej wiedzy w obszarze kredytów hipotecznych. Tym razem przyglądniemy się szczegółowo wszystkim * gwiazdkom w ofercie hipotek, dodatkowym ubezpieczeniom, opłatom okołokredytowym etc. Niejednokrotnie oglądając reklamy banków ulegamy wrażeniu, że najważniejsza w ofercie kredytu jest wysokość raty. Jesteśmy zalewani informacjami o "Najtańszej ofercie na rynku", " 0 zł prowizji", "Promocji tylko do końca miesiąca", "Dodatkowymi bonusami za skorzystanie z oferty konkretnego banku".

A jak jest naprawdę ? Która oferta jest realnie najtańsza ? Który kredyt będzie dla mnie najkorzystniejszy ? Odpowiedzi na te pytania jest tyle samo, co złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. Możemy jednak znaleźć kilka wspólnych punktów, które połączą każdą ofertę bankową.  Właśnie tym zagadnieniom poświęcę dzisiejszy post.

1. Prowizja za udzielenie kredytu, lub jak to zwykły banki pięknie określać tzw "Opłata przygotowawcza". Tego rodzaju opłata pobierana jest przez bank z góry w dniu uruchomienia kredytu i wypłacie środków na konto dewelopera lub zbywcy na rynku wtórnym. W wielu przypadkach istnieje możliwość doliczenia prowizji do rat kapitałowo-odsetkowych (skutkuje to oczywiście zwiększeniem wysokości comiesięcznej raty). O wysokości prowizji każdy bank ma obowiązek poinformować klienta przed podpisaniem umowy kredytowej. W wielu bankach istnieje możliwość negocjacji tej opłaty i doświadczony ekspert będzie wiedział, w którym banku może postarać się o obniżenie tej opłaty.

2. Ubezpieczenie pomostowe czyli opłata do czasu prawomocnego wpisu hipoteki na rzecz banku. Ubezpieczenie pomostowe stanowi zabezpieczenie kredytu, do momentu wpisu hipoteki w dziale IV księgi wieczystej. Obowiązuje w przypadku, kiedy w momencie uruchamiania kredytu nie ma ustanowionej hipoteki na rzecz banku.  Polega z reguły na podwyższeniu oprocentowania kredytu do czasu dostarczenia do banku odpisu księgi wieczystej z prawomocnie wpisaną hipoteką. Niestety dla moich klientów, którzy w większości kupują mieszkanie  na terenie Krakowa i okolic oznacza to wyższa ratę przez około 12 miesięcy. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na wysokość tego ubezpieczenia w konkretnym banku. Rozpiętość jest bardzo duża, waha się od 0,05% do 2% a to oczywiście przekłada się na wysokość raty w pierwszym okresie kredytowania.

3. Ubezpieczenie na życie. To kolejne zabezpieczenie banku na wypadek śmierci lub choroby kredytobiorcy. W każdej ofercie kredytu hipotecznego prezentowanej przez niezależnego eksperta lub doradcy w banku powinien być to obowiązkowy punkt podczas rozmowy. Oferty i podejście banków w tym zakresie bardzo się różnią. Osobiście uważam, że osoba, która w wieku np 30 lat decyduje się wziąć kredyt hipoteczny na 30 lat i dodatkowo jest singlem z jednym dochodem; obowiązkowo powinna wybrać ofertę banku z ubezpieczeniem na życie. Zazwyczaj bank proponuje klientowi przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, które zawierane jest przez niego na rzecz kredytobiorców. Zawierając taką umowę zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Może być ona stała – po śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel spłaci pozostałe zadłużenie, a resztę pieniędzy (do wartości sumy ubezpieczenia) wypłaci rodzinie (spadkobiercom). Częściej jednak bank proponuje zmienną sumę ubezpieczenia. Będzie ona maleć, proporcjonalnie do pozostałej do spłaty części kredytu.

4. Ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy. W tym ubezpieczeniu towarzystwo spłaci kredyt, gdy kredytobiorca straci pracę nie z własnej winy. Co istotne - ochrona może np. dotyczyć wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Znacznie rzadziej zdarzają się ubezpieczenia chroniące osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Również w przypadku tego ubezpieczenia na życie doradzam dokładną analizę warunków umowy. Może się w nich pojawić nie tylko wymóg uzyskania statusu osoby bezrobotnej, ale również wprowadzenia okresu karencji (od zawarcia umowy musi upłynąć określony czas, np. 3 miesiące, zanim ochrona ubezpieczeniowa zacznie obowiązywać).

5. Ubezpieczenie nieruchomości Zakres ubezpieczenia mieszkania lub domu, wymagany przez bank jest zazwyczaj ograniczony. Podczas zaciągania kredytu zostaniesz przede wszystkim poproszony o wykupienie ochrony murów i elementów stałych, niestety banku nie interesuje to, co będziesz posiadać na wyposażeniu nieruchomości (np. meble, sprzęt audiowizualny i kuchenny, czy też rzeczy osobiste). Sprawdzony i doświadczony ekspert finansowy podczas rozmowy zaproponuje ubezpieczenie w ramach indywidualnej oferty "z rynku".  Decydując się na zakup takiej polisy jest szansa, że znajdziesz tańszą ofertę ubezpieczenia mieszkania.  Po drugie – i ważniejsze – będziesz mógł rozszerzyć ubezpieczenie obowiązkowe o ryzyka dodatkowe, których obawiasz się najbardziej. Niebezpieczeństwo wtargnięcia złodziei do mieszkania nie jest mniej prawdopodobne niż to, że spadnie na nie samolot? A jednak – bank interesuje tylko ten samolot, od złodziei musisz ubezpieczyć się już sam.

6. Wycena nieruchomości Banki wymagają potwierdzenia wartości zabezpieczenia naszego kredytu, na którym będzie ustanowiona hipoteka. Dokonuje się tego poprzez wycenę nieruchomości lub inspekcję wykonywaną przez bank. Wiąże się to z dodatkowy kosztem, który musi ponieść przyszły kredytobiorca.  Koszt wyceny nieruchomości waha się w przedziale od 0 do 850 zł./ w zależności od rodzaju nieruchomości mieszkanie lub budowa domu. Decydując się na złożenie wniosków do kilku instytucji możemy ponieść dodatkowy koszt wyceny w każdym banku. Tutaj kolejny raz jest miejsce dla doświadczonego eksperta finansowego, który znając doskonale oferty banków może zminimalizować ten koszt. W jaki sposób ?  Większość banków pozwala na dostarczenie wyceny przygotowanej przez niezależnego rzeczoznawce. Dzięki temu płacimy tylko raz za operat i w kopiach dostarczamy go do kilku banków.

7. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego Jednym z pierwszych pytań osób, które pojawiają się w moim biurze na spotkaniu jest "Jaka wysokość wkładu własnego jest najbardziej opłacalna?" Już odpowiadam. :) Zgodnie z rekomendacją „S” banki powinny ustalać maksymalny poziom wskaźnika LTV (relacja wysokości kredytu do wartości nieruchomości) na poziomie 80%. Gdy poziom ten zostaje przekroczony, pobierana jest opłata w ramach dodatkowego zabezpieczenia banku. Jest to opłata za podwyższone ryzyko banku z tytułu udzielenia kredytu z niskim wkładem własnym. Tutaj mamy odpowiedź na zadane powyżej pytanie; najkorzystniejszy jest 20% wkład wkład własny. Czy musimy się zacząć martwić posiadając minimalne, 10% zaangażowanie w gotówce ? Absolutnie nie. Część banków bierze tą opłatę na siebie /w praktyce podnoszą minimalnie marże kredytu/, kolejne banki pobierając tą opłatę dokładnie w ofercie wskazuje jej wysokość i przez jaki okres będzie pobierana /zawsze do momentu uzupełnienia przez kredytobiorcę brakujących 10%/.

8 Konto  Przy udzieleniu kredytu bank zakłada nam rachunek techniczny, który będzie potrzebny do spłaty kredytu. Nie zmusza z reguły klienta do założenia tradycyjnego rachunku.A jak jest w praktyce ? W rzeczywistości każdy bank w swojej ofercie proponuje założenie rachunku z wpływem wynagrodzenia, dzięki czemu spełniamy tzw warunki promocji banku. Kredyt będzie  tańszy, pod warunkiem, że klient otworzy rachunek, ale również weźmie kolejne produkty, o których pisałem powyżej. Jest to tzw cross-selling ,czyli połączenie kredytu z innymi produktami.

Zadaniem doświadczonego eksperta jest przedstawienie oferty standardowej i promocyjnej. Aktualnie dysproporcje między jedną a drugą ofertą są duże i zwykle na korzyść tej promocyjnej. Ważne jest jednak, żebyśmy po spotkaniu z Naszym doradcą mieli komplet informacji i wiedzieli o każdym dodatkowym produkcie.


Podsumowując Nasz dzisiejszy post w kilku słowach. Najważniejsze jest, żeby decydując się na kredyt hipoteczny lub gotówkowy trafić na  eksperta finansowego lub doradce w banku, który rzetelnie, z duża skrupulatnością i osobistą uczciwością przedstawi nam najkorzystniejszą ofertę i omówi wszystkie dodatkowe koszty. Nie może być sytuacji i to zawsze podkreślam na swoich spotkaniach, że na umowie kredytowej w której jako ekspert uczestniczę ze swoimi klientami, osoba, która zaraz podpisze jeden z ważniejszych dokumentów w swoim życiu dowie się o nieplanowanej dodatkowej opłacie o której wcześniej "ktoś zapomniał powiedzieć". Takim praktykom mówimy stanowcze NIE :)



to dodatkowy koszt kredytowy pobierany w przypadku kredytów hipotecznych do momentu wpisania hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie zobowiązania.

źródło: https://www.comperia.pl/ubezpieczenie-pomostowe.html

to dodatkowy koszt kredytowy pobierany w przypadku kredytów hipotecznych do momentu wpisania hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie zobowiązania.

źródło: https://www.comperia.pl/ubezpieczenie-pomostowe.html

to dodatkowy koszt kredytowy pobierany w przypadku kredytów hipotecznych do momentu wpisania hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie zobowiązania.

źródło: https://www.comperia.pl/ubezpieczenie-pomostowe.html

Najnowsze posty
blog
PROGRAM MIESZKANIE NA START
Bartłomiej Szubryt  |  16.04.2024

Dzień dobry

Druga połowa poprzedniego roku to ewidentnie czas rządowego programu „Kredyt 2%”. Jego skutki Kraków odczuł najdotkliwiej w całej Polsce.

Zaledwie w jeden rok ceny nieruchomości poszybowały o niemal 40%. Wygranymi w tym całym zamieszaniu są osoby, które na kilka miesięcy przed startem tego programu zgłosiły się do mojego biura w celu przygotowania całego procesu zakupu i kredytowania. Już w pierwszym tygodniu lipca 2023 banki uczestniczące w Kredycie 2% zostały zasypane tysiącami wniosków z nieruchomościami, których ceny mogą się dzisiaj wydawać czystą fantasmagorią.

Jeżeli uważnie drogi czytelniku przeczytałeś powyższe krótkie podsumowanie; to masz pewnie dwa ważne wnioski i pytania.

1.     Czy to oznacza, że jeżeli chce kupić mieszkanie lub wybudować dom w nowym programie „Mieszkanie na Start” już teraz powinienem zgłosić się do Peritum Finanse ?

 

2.     Czy czeka nas kolejna podwyżka cen nieruchomości?

 

Odpowiedź na oba pytania może być tylko jedna…


ZDECYDOWANIE TAK!!!!


Teraz na pewno pojawia się jeszcze jedno pytanie.

Czy aby na pewno mogę skorzystać z tego programu?


Poniżej pigułka wiedzy


MIESZKANIE NA START

Przewidywany termin wejścia w życie - połowa 2024r

 

BENEFICJENCI PROGRMU :

 

·         Single, które nie ukończyły 35 lat.

·         Osoby, które mają co najmniej jedno dziecko (bez limitu wieku).

·         Osoby, które nie miały i nie mają własnego mieszkania czy domu jednorodzinnego


WYJĄTKI:


·         Posiadanie udziału w mieszkaniu/domu nie wyższego niż 50% - uzyskane w drodze dziedziczenia lub darowizny

·         Osoby, które mają jedno mieszkanie a w skład ich gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej troje dzieci.

·         Dwie osoby będą mogły ŁĄCZNIE posiadać udział nie wyższy niż 50% w prawie własności mieszkania/domu – uzyskanego na drodze dziedziczenia lub darowizny np. oboje po max 25%

·         Osoby, które chcą pokryć koszty partycypacji w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM) albo TBS lub chcą pokryć wkład wnoszony w związku ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu


MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU


·         200 tys zł dla 1 os gospodarstwa domowego

·         400 tys zł dla 2 os gospodarstwa domowego

·         450 tys zł dla 3 os gospodarstwa domowego

·         500 tys zł dla 4 os gospodarstwa domowego

·         600 tys zł dla 5 os i większego gospodarstwa domowego

WAŻNE ! Kredyt będzie można wziąć większy, ale dopłata będzie obowiązywała wyłącznie do powyższych kwot

 

JAKIE OPROCENTOWANIE


Dopłata będzie obniżała oprocentowanie kredytu do:


·         1,5 %. w przypadku 1os/2os gospodarstwa domowego,

·         1 % w przypadku 3os gospodarstwa domowego,

·         0,5 % w przypadku 4os gospodarstwa domowego,

·         0 % w przypadku 5os  i większego gospodarstwa domowego

·         0% w przypadku kredytów udzielanych jako kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

KRYTERIUM DOCHODOWE



Warunkiem uzyskania dopłat do rat ma być kryterium dochodowe oparte o próg podatkowy (120 tys. zł brutto). Kryterium zmienia się wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa domowego:



·         10 tys. zł brutto miesięcznie dla 1 os gospodarstwa domowego,

·         18 tys. zł brutto miesięcznie dla 2 os gospodarstwa domowego,

·         23 tys. zł brutto miesięcznie dla 3 os gospodarstwa domowego,

·         28 tys. zł brutto miesięcznie dla 4 os gospodarstwa domowego,

·         33 tys. zł brutto miesięcznie dla 5 os albo większego gospodarstwa domowego.

WAŻNE ! Przekroczenie limitów nie oznaczać będzie wykluczenia z programu – dopłaty zostaną odpowiednio pomniejszane.

W przypadku przekroczenia limitu przez gospodarstwo jednoosobowe, za każdą złotówkę przekroczenia limitu dopłata byłaby pomniejszona o 50 groszy, a w przypadku gospodarstwa dwuosobowego albo większego o 25 groszy. 

ZAPRASZAM DO KONTAKTU :)

blog
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BEZPIECZNEGO KREDYTU ?
Bartłomiej Szubryt  |  01.03.2023
Dzień dobry

 

Dzisiaj w kilku zdaniach o tym; jak skutecznie przygotować się na BEZPIECZNY KREDYT 2%, który jak wszystko wskazuje ruszy już w drugiej połowie tego roku.

 

1.     Zaczynamy od policzenia zdolności kredytowej. Na całe szczęście lutowe rozporządzenie KNF uwolniło w liczeniu zdolności bufor z 5% na 2,5%. To realnie zwiększyło zdolność większości gospodarstw domowych. W niektórych bankach zdolność skoczyła nawet o 30% :)

 

2.     Już teraz rozpoczynamy małe poszukiwania nieruchomości. W projekcie ustawy nie ma maksymalnej ceny metra2, ale jest maksymalna kwota kredytu:

- 500k dla singli lub związków nieformalnych

- 600k, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo wspólnie z małżonkiem, lub gdy w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzi co najmniej jedno dziecko

Należy dodać, że maksymalny wkład własny to 200 tysięcy.

 W sumie można więc kupić nieruchomość maksymalnie za 700000 zł lub 800000 zł.

Czy to suma wystarczająca na zakup wymarzonej nieruchomości? Każdy sam odpowie sobie na to pytanie. Ufam jednak zdrowemu rozsądkowi i przekonaniu, że dla wielu będzie to bezpieczna granica poszukiwań :)

 

3.     Projekt ustawy jasno precyzuje kto może przystąpić do programu BEZPIECZNY KREDYT 2%. Oczywiście jak to projekt może jeszcze na wielu płaszczyznach zostać zmieniony, ale już teraz mamy bardzo ogólny zarys tego co można a czego nie :)

Warto również o tym porozmawiać, żeby w czerwcu nie okazało się, że jednak nie spełniamy warunków programu, lub mogliśmy się lepiej przygotować do kredytu.

 

4.     Czy pieniędzy wystarczy dla każdego? Jak każda „promocja” i ta ma swoje ograniczenia. W budżecie zostały wstępnie zapisane kwoty na ten rok i dwa kolejne. Czy to wystarczy zweryfikuje rynek. Ważne jest na pewno to, żeby nie czekać i jeżeli mamy potrzebę zakupu swojego M już na początku programu ustawić się na początku kolejki.

 

2023 - 3,2 mld zł 10 tysięcy kredytów

2024    13,2 mld zł 40 tysięcy kredytów

2025    10,2 mld zł 30 tysięcy kredytów

 

5.     Ostatni najważniejszy moim zdaniem punkt to umówienie się na spotkanie ze sprawdzonym ekspertem finansowym. TikToki, Instagramy nigdy nie zastąpią rzetelnie przekazanej wiedzy na indywidualnym spotkaniu. :) :) 

Zapraszam zatem do kontaktu 531186 942

blog
PROGRAM PIERWSZE MIESZKANIE
Bartłomiej Szubryt  |  20.12.2022

Kilka dni temu przedstawiciel rządu ogłosił rewolucyjny program, na który jako branża finansowa czekamy od kilku lat. Przy obecnym oprocentowaniu kredytów hipotecznych sam program robi spore wrażenie. Kredyt hipoteczny oprocentowany na 2% w skali roku!!!!


Zgodnie z zapewnieniami; program „Pierwsze Mieszkanie” ma wejść w życie już w drugiej połowie 2023 /1 lipca/.

Nie możemy jednak zapomnieć, że aby z niego skorzystać trzeba będzie spełnić kilka warunków.


Beneficjentami mają być osoby do 45 roku życia (w przypadku małżeństwa lub rodziców wystarczy, aby warunek ten spełniała jedna osoba).


Co nie mniej ważne, program kierowany jest do osób, które nie mają mieszkania i nigdy wcześniej go nie miały.


Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko. Do programu będą się kwalifikować mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma ograniczeń, co do metrażu czy liczby osób w rodzinie!!!


Główne założenia kredytu:

  • obniżka raty o różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.
  • Okres dopłat do oprocentowania 10 lat;
  • możliwość połączenia z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”; dla przypomnienia ten program w innym moim artykule na stronie.
  • brak limitu ceny 1 m kw. przy zakupie mieszkania; ciężko zapomnieć jak przy poprzednich programach ze świecą szukaliśmy nieruchomości w Krakowie spełniających limit ceny za metr.
  • marża banku nie wyższa niż w innych kredytach. Tutaj mocno trzymam kciuki, ponieważ w innych programach „Rodzina na swoim”, lub „Mieszkanie dla młodych” oferta banków była droższa niż przy standardowej hipotece.


Przykłady

  • dla okresu spłaty kredytu 20 lat i kwoty kredytu 400 tys. zł, przy oprocentowaniu (z marżą) 8,46 proc. - pierwsza rata bez dopłaty to 4 486,67 zł, a pierwsza rata po dopłacie to 2 615,33 zł. Po 10 latach rata stała (przy założeniu, że warunki zostają bez zmian) to 2 475,44 zł.
  • okres spłaty kredytu 30 lat, kwota kredytu 350 tys. zł, oprocentowanie (z marżą) 8,46 proc. - pierwsza rata bez dopłaty to 3 439,72 zł, pierwsza rata po dopłacie to 1 802,31 zł. Rata stała po 10 latach (przy założeniu, że warunki zostają bez zmian) to 2 019,02 zł.


Kolejnym ułatwieniem dla wielu osób, które od ponad roku z niedowierzaniem obserwują malejąca zdolność kredytową ma być nowe stanowisko KNF, która zapowiada ułatwienia w dostępie do kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. W tych kredytach zdolność kredytowa ma być liczona dużo bardziej liberalnie niż dziś. Jest mowa o tym, że bufor na podwyżki stóp procentowych zostanie obniżony o połowę (do 2,5 pkt. proc. z 5 pkt. proc.) albo nawet mocniej, jeśli okres stałego oprocentowania będzie trwał dłużej niż 5 lat. To oznaczać może wzrost aktualnej zdolności kredytowej o lekko licząc 20-30%.

Dla tych, którzy "M" mają w planach drugą odsłoną programu jest konto oszczędnościowe

Drugim elementem rządowego pakietu rozwiązań jest konto oszczędnościowe, na którym zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na zakup mieszkania, domu lub jego budowę. W tym przypadku także konieczne do spełnienia są pewne warunki. Nie chodzi jednak o wiek, a o warunki lokalowe.

- Specjalne konto oszczędnościowe będzie mogła otworzyć osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci - wskazują przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, dodając, że istotny jest przy tym metraż mieszkania.

Jest to program długoterminowy, a więc jego pozytywne skutki będą się objawiały już za kolejnego rządu. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że z punktu widzenia budżetu znacznie taniej jest wspierać oszczędzanie, niż dopłacać do kredytu.

Przykład:

roczne oszczędności 12 tys. zł

inflacja 12,3%

Oprocentowanie banku 5%

premia oszczędnościowa 1476 zł

odsetki zwolnione z podatki Belki 600 zł

łącznie 2 076 zł


Serdecznie zapraszam do kontaktu i rozmowy w powyższym temacie.